انواع رست را بهتر بشناسیم

انواع رست را بهتر بشناسیم

رست ( برشتگی ) قسمت دوم

در مطلب پیشین در مورد رست صحبت کردیم و انواع آن را نام بردیم ، حال می خواهیم انواع رست را به طور کامل با مشخصات آن بیان کنیم .

Light Roast     رست ( برشتگی ) روشن

رنگ قهوه ای بسیار روشن دارد. این نوع پخت برای افراد قهوه- ملایم خور مناسب است .در دانه های پخت شده به این روش ، هنگام دم آوری روغنی بر روی سطح اب وجود ندارد. زیرا مراحل پخت و حرارت به اندازه نبوده که روغن دان های سبز ازاد شوند .

در برشتگی روشن میزان کافئین بیشتر از سایر درجات برشتگی است و همچنین اسیدیته بیشتر در این درجه رست وجود دارد . که خصوصیات عطری ، طعمی نوع دانه کشت شده در این رست بیشتر حفظ می شود. دمای درجه رست قهوه لایت بین ۱۹۶ تا ۲۰۵ درجه سانتیگراد است. از نام های دیگر این درجه رست می توان به موارد زیر اشاره نمود   Light City, Half City, Cinnamon Roast

انواع رست

   رست متوسطMedium roast

در برشتگی متوسط نیز هنوز روغن قهوه روی آن خیلی به چشم نمی خورد ، همچنین میزان کافئین نسبت به قهوه های تیره تر بیشتر است . دمای مناسب این درجه رست ۲۱۰ تا ۲۱۹ درجه سانتیگراد است . از نام های دیگر رست متوسط می توان به موارد زیر اشاره کرد
Regular Roast, American Roast, City Roast, Breakfast Roast

 

    رست متوسط – تیره  Medium-dark roast

در این درجه رست کم کم نشانه هایی از روغن قهوه پدیدار می شود ، بادی قهوه سنگین تر و و طعم آن به سمت تلخی بیشتر می رود . ۲۲۵ تا ۲۳۰ درجه دمای مناسب این نوع برشتگی است . از نام های دیگر این رست می توان به Full-City Roast, After Dinner Roast, Vienna Roast  اشاره کرد .

 

Dark Roast    رست تیره

قهوه دارک رست رنگ تیره شکلات مانند و حتی سیاه دارد ، سطح آن آغشته به کمی روغن است .  کافئین آن به کمترین و تلخی به بیشترین مقدار خودش رسیده است .

وقتی دما بیشتر می شود کار حساس تر و سخت تر پیش می رود ، دمای بین ۲۴۰ تا ۲۴۵ درجه سانتیگراد درجه ی دمای مناسب این رست است . در این درجه رست نام های اروپایی به چشم می خورد که در زیر به آن اشاره شده است .
French Roast, Italian Roast, Espresso Roast, Continental Roast, New Orleans Roast, Spanish Roast

 انواع رست

چند نکته مهم در مورد رست

وقتی قهوه را برشته می کنند تغیرات ظاهری و فیزیکی شیمیایی در آن ایجاد می کنند .

در رست اول و دوم بادی سنگین تر می شود و در رست های بعدی دوباره از شدت بادی کاسته می شود .

رست روشن تر اسیدیته بیشتری نسبت به رست تیره تر دارد .

رست روشن تر خشک تر و رست تیره تر روغن بیشتری دارد .

با افزایش درجه رست کافئین قهوه کاهش می یابد .

با افزایش درجه رست طعم اصلی دانه قهوه کمتر شده و طعم و عطر آن به سمت خصوصیات درجه رست می رود.

هر چه درجه رست بیشتر می شود دانه قهوه سبک تر و درشت تر می شود و  قهوه چیز های بیشتری را از دست می دهد .

این چهار درجه رست در بازه زمانی ۱۳ دقیقه و بازه دمایی ۱۳۰ تا ۲۶۰ درجه ( البته بسته به نوع دان ) متفاوت است. رست یا بو دادن قهوه ، ویژگی های فیزیکی و شیمیایی قهوه را به تغییراتی منجر می کند.

 

واژه پخت قهوه (Roast) چیست ؟

فرآیند برشته کاری (Roast) قهوه سبز

مطالب مرتبط

نظرات شما

قالب ووکامرس