اهمیت زمان بعد از رست

اهمیت زمان بعد از رست

اهمیت زمان بعد از رست

قهوه بعد از رست شدن باید یک مدت زمان را استراحت کند تا یک نوشیدنی و قهوه خوشمزه داشته باشیم . قهوه تازه رست شده خیلی خوش طعم نیست .
البته منظور ما قهوه ای که شما تازه از مغازه تهیه کرده اید نیست بلکه قهوه ای که تازه از دستگاه رست بیرون آمده و روی سینی خنک کننده ریخته شده است ُ هست .
قهوه در دستگاه رستری رطوبش تبخیر شده ُ قندها و اسیدها به یک مخلوط متنوع شیمیایی تازه تبدیل شده اند، واکنش کاراملی شدن و قهوه ای شدن رخ داده اند و ساختار نهایی دانه به طور چشمگیری تغییر کرده است .
نتیجه ی تمام این تحولات ۲ برابر شدن اندازه قهوه ُ تغییرات در رنگ و تراکم و وزن است .
قهوه تازه رست شده باید گاز کربن دی اکسید کربن آن خارج شود ُ طی فرایند استراحت در قهوه تغییرات شیمیایی کوچکی در ان انجام می گیرد که ساعت ها و حتی روزها زمان می برد .

زمان رست

تقریبا ۲ درصد وزن قهوه تازه رست شده برای دی اکسید کربن است و اگر در محیطی بدون فشار باشد، گاز را آرام از خود خارج میکند. این اتفاق تماما بستگی به فشار درونی دانه دارد که دی اکسید کربن و دیگر گازها را بعد از رست خارج میکند .
دی اکسید کربن به تنهایی بدون طعم است ولی هنگامی که با آب ترکیب میشوند ، آب جوش نقش یک حلال بسیار موثر را برای دی اکسید کربن ایفا میکند، که به سرعت در داخل آب حل میشود .
سپس این گاز در مجاورت آب خارج میشود و حباب های بسیار زیادی تولید می کند و طعم نهایی خوبی را به ما نمیدهد .
یکی از مشکلات مهم این است که هنگامی که دی اکسید کربن با آب ترکیب شود اسید کربنیک درست میکند . مزه تیز و تندی که شما از یک لیوان سودای رها شده تجربه میکنید، همان مزه اسید کربنیک است. نکته اینجاست که اسید کربنیک خوش طعم نیست و میتواند در بسیاری از رست های تازه نمایان شود .
زمان مورد نیاز برای این که قهوه استراحت کند و گاز خود را خارج کند بستگی به نحوه رست و ذخیره سازی آن دارد.
اگر بخواهیم به طور کلی در مورد رست ها بگویم
رست های تیره تر و داغ تر فشار درونی بیشتری دارند، به همین دلیل کمی سریعتر و کامل تر گاز را از خود خارج میکنند. روست های روشن تر و خنک تر برعکس عمل میکنند. خارج شدن سریعتر گاز به تبخیر بیشتر ساختار دانه بستگی دارد، که هرچه بیشتر باشد باعث میشود دانه سریعتر آنرا خارج کند.

زمان رست
به نظر میرسد که یک رابطه مستقیم بین نرخ خروج گاز و تبخیر ترکیبات آروماتیک بعد از رست و در هفته اول وجود داشته باشد .
عطر قهوه در روست های روشن تر قابل توجه تر است، در روست های تیره تر، تبخیر بیشترو شکل نهایی سریعتر می باشد .

 

 

مطالب مرتبط

نظرات شما

قالب ووکامرس