تاثیر آب برروی دم آوری قهوه ( قسمت دوم )

تاثیر آب برروی دم آوری قهوه ( قسمت دوم )

تاثیر آب برروی دم آوری قهوه ( قسمت دوم )

در مطلب پیشین در مورد تکنیک های توزیع آب توضیح دادیم در این مبحث می خواهیم در مورد شدت ریزش آب ، یکدستی و متمرکز ریختن آب و عصاره گیری صحبت کنیم .

ابتدا در مورد ریختن آب به صورت پالسی صحبت می کنیم (ریختن پالسی یعنی چند بار ریختن مقدار مشخصی از آب یا بهتر بگوییم ریختن آب بر روی قهوه در زمان بندی های مختلف است . روش پالسی نیازمند کنترل استثنائی بر روی سرعت ریختن آب می باشد . )

اول بگوییم ما می توانیم اندازه پالس ها را انتخاب کنیم . پالس های کمتر معادل با آب بیشتر در هر پالس می باشد و پالس های بیشتر معادل آب کمتر در هر پالس هست .

توزیع آب

اگر ما پالس های کمتری داشته باشیم ، آب شدیدتر به بستر قهوه می خورد (چون مقدار زیادتری از آب می ریزد ) و ما زمان عصاره گیری کمتری داریم و اما پالس های بیشتر ، زمان عصاره گیری بیشتری به ما می دهد.

بخواهیم بهتر بگوییم اینگونه هست که ، فقط میزان اب و دفعات آن مهم نیست بلکه شدت آب هم بسیار اهیمت دارد .

چگونگی ریزش و یا پالس آب در دم اوری به موقعیت شما بستگی دارد اما چیزی که اهمیت دارد یکنواختی ریزش آب است ( البته خیلی از افراد معتقدند که ریزش به صورت دورانی یا همان چرخشی به صورت منظم بهترین نوع ریزش آب هست .)

توزیع آب

اما گاهی اوقات به ریزش آب با شدت نیاز است زمانی که بستر قهوه بعد از چکیده شدن آب بر قهوه های آسیاب شده، برابر نباشد.

آب به صورت خودکار به قسمت بستر و به قسمتی می رود که با غلظت کمی فشرده شده است و راه خود را از آنجا پیدا می کند ( اگر بخواهیم واضح تر صحبت کنیم باید بگوییم قهوه ی خیلی عصاره گیری شده در بعضی قسمت ها و قهوه کمتر عصاره گیری شده در بعضی قسمت های دیگر خواهیم داشت.) در صورتیکه بستر قهوه باید تا جایی که امکان دارد هم قبل و هم بعد از دم کردن برابر و یکسان باشد .

اگر بخواهیم بستر قهوه برابری داشته باشیم ، توزیع آب باید در زمان طولانی تری تمام شود. یعنی پالس های بیشتر ( تعداد دفعات ریزش آب بر روی سطح قهوه ) با حجم های آب کمتر ؛ که باعث می شود آب خیلی نرم تر به بستر قهوه برخورد کند و در مجموع هم زدن آهسته تری را به وجود می آورد .

توزیع آب

و در آخر باید بگوییم ، درجه آسیاب بر زمان عصاره گیری نیز تاثیر به سزایی دارد حال آنکه می توانیم با پالس های کوچکتر، از جریان کوچکتری از آب و به نسبت از زمان دم کردن طولانی تری بدون توجه به اندازه دانه استفاده کنیم .

پس با پالس آب به عنوان یک پارامتر می توانیم ارتباط بین اندازه دانه و زمان دم کردن را تقسیم کرده یا تضعیف کنیم .

 

تاثیر آب برروی دم آوری قهوه

نقش سایزآسیاب در قهوه

 

مطالب مرتبط

نظرات شما

قالب ووکامرس