عادتهای غلط در استفاده از قهوه

عادتهای غلط در استفاده از قهوه

مصرف قهوه الزاماً برای سلامتی مضر نیست، اما همیشه باید به مقدار مصرف آن توجه داشته داشت و دقت اشته باشید که در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.

۱٫ استفاده بیش از ۴ فنجان قهوه در روز

دانشمندان، اخیراً در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که میزان مصرف کافئین، نباید از مرز ۴۰۰ میلی‌گرم در روز تجاوز کند و این میزان در هر نوبت نباید بیشتر از ۲۰۰ میلی‌گرم باشد. به گفته آن‌ها، شما مجاز هستید که نهایتاً ۴ فنجان قهوه در روز مصرف کنید. اگر میزان مصرف از این مقدار بیشتر شود، عوارض منفی در انتظار سلامتی شما خواهد بود، خوابتان به هم می‌خورد، اضطراب و دلهره امانتان را می‌برد، بدون شک عصبی خواهید شد، دچار لرزش می‌شوید، و همین طور ریتم و ضربان قلبتان تغییر خواهد کرد.

برخلاف تصور عامه مردم، قهوه الزاماً برای قلب ضرری ندارد و به گفته متخصصان اگر میزان مصرف از ۳ تا ۵ فنجان در روز بیشتر نشود، قهوه می‌تواند نقش محافظ را برای قلب ایفا کند.

۲٫ قهوه‌ای که مدت زیادی دم شده باشد، ضعیف‌تر است و عوارض کمتری در پی دارد

با آن که قهوه اسپرسو به نظر طعم قوی‌تری دارد، ولی باید بدانید که در مقایسه با طعمی که دارد، حاوی کافئین زیادی نیست! در واقع اگر یک فنجان ۳۰ میلی‌لیتری اسپرسو، حاوی ۶۰ تا ۸۰ میلی‌گرم کافئین باشد، یک فنجان ۱۲۵ میلی‌لیتری قهوه تصفیه شده، حدوداً ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد. به عبارتی دقیق‌تر از آن جایی که قهوه اسپرسو در حجم کوچک‌تری سرو می‌شود در آن حجم، کافئین کمتری از قهوه‌ی تصفیه شده که معمولا در حجم بیشتری (١٢۵ میلی‌لیتری) سرو می شود، دارد.

۳٫ عدم توجه به دیگر نوشیدنیها

اگر در کنار قهوه از نوشیدنی‌های کافئین‌دار دیگری نیز استفاده می‌کنید (مثل چای یا نوشابه‌های انرژی‌زا)، به میزان کافئین آن‌ها نیز دقت کنید و مراقب باشید که مجموع کافئین دریافتی بدنتان در روز، از مرز ۴۰۰ میلی‌گرم تجاوز نکند. یک فنجان چای ۱۵۰ میلی‌لیتری، حاوی ۳۲ میلی‌گرم کافئین است و یک بطری کوچک نوشابه انرژی‌زا، حاوی ۸۰ میلی‌گرم که تقریباً معادل کافئین یک فنجان قهوه است.

۴٫ استفاده از قهوه همراه با بعضی از داروها

به گفته پزشکان، متابولیسم و سوخت و ساز داروهای شیمیایی و همین طور کافئین در کبد و غالباً با یک آنزیم مشترک انجام می‌شود. بنابراین کافئین با مولکول‌های دارویی وارد رقابت می‌شود و در نتیجه مدت طولانی‌تری در خون باقی می ماند، در این شرایط احتمال عدم تأثیر داروها قوی‌تر خواهد شد. پس دقت داشته باشید که اگر تحت درمان هستید و داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتماً با پزشک خود در خصوص مصرف قهوه مشورت کنید و از او در مورد تأثیرات قهوه بر عملکرد داروهای مصرفی، سؤالاتی بپرسید، چون ممکن است که در برگه راهنمای دارو، چیزی در این خصوص ذکر نشده باشد. مراقب باشید که خصوصاً بعضی از داروها را در کنار قهوه مصرف نکنید، داروهایی از قبیل: آنتی‌بیوتیک‌ها، بنزودیازپین (داروی آرام بخش- ضد اضطراب، صرع و بی خوابی)، داروهای خواب آور و نیز داروهای تنگ کننده عروق.

۵٫ مصرف قهوه پیش از رفتن به رختخواب

در حقیقت، کافئین در مغز به گیرندگان آدنوزین مرتبط می‌شود و عملکرد این ماده آرامبخش، که عموماً در زمان خواب تولید می شود، را مختل می‌سازد. علاوه بر این، کافئین سبب تحریک محرک‌های عصبی می‌شود و در نتیجه خواب را از چشمان شما می‌گیرد. افراد زیادی هستند که علیرغم نوشیدن قهوه پیش از زمان استراحت، به راحتی و بی هیچ مشکلی می‌توانند بخوابند. به اعتقاد متخصصان، این قضیه با نوع متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن هر فردی قابل توجیه است. بعضی از افراد، سوخت و ساز آرام‌تری دارند و در نتیجه بدن آن‌ها کافئین را با سرعت کمتری دفع می‌کند و این ماده به مدت طولانی‌تری در خون آن‌ها باقی می‌ماند. اگر احساس می‌کنید که به کافئین حساس هستید، بهتر است که بعد از ساعت ۴ عصر، لب به قهوه نزنید و در کل سعی کنید مصرف قهوه روزانه خود را به حداقل برسانید.

۶٫ زیاده روی در مصرف قهوه در دوران بارداری

امروزه تمام محافل پزشکی جهان توصیه می‌کنند که مصرف کافئین در دوران بارداری نباید از مرز ۲۰۰ میلی‌گرم در روز تجاوز کند. در حقیقت، نباید جنین را بیش از حد در معرض کافئین قرار داد، چرا که هنوز آنزیم‌های دفع این ماده در بدن او تکامل نیافته‌اند و این احتمال وجود دارد که کافئین رشد جنین را با مشکل مواجه سازد و حتی منجر به زایمان زودهنگام شود.

پزشکان معتقدند که در سه ماهه سوم بارداری، مدت زمان دفع کافئین از بدن، تا ۳ برابر طولانی‌تر می‌شود و گاهی ممکن است ۱۵ ساعت به طول بکشد. به همین دلیل بهتر است که در این دوره، مصرف روزانه کافئین را به حداقل ممکن برسانید و در روز بیش از یک فنجان قهوه یا یک نوشیدنی کافئین دار دیگر، مصرف نکنید.

۷٫ استفاده از قهوه تصفیه نشده

دانه‌های قهوه حاوی چربی بسیار بالایی هستند، که بدون شک منجر به افزایش کلسترول خون خواهند شد. وقتی آب جوش را مستقیم بر روی این دانه‌ها می‌ریزید، چربی موجود در آن‌ها جدا و داخل آب می‌شود.اگر در مصرف قهوه تصفیه نشده زیاده روی کنید، خطرات قلبی- عروقی غیر قابل جبرانی در انتظار شما خواهد بود. دقیقاً به همین دلیل است که توصیه می‌شود از مصرف قهوه جوشیده (قهوه ترک) پرهیز کنید، به سراغ قهوه جوش‌هایی که دارای صافی فلزی هستند، نروید و ترجیحاً از قهوه جوش‌هایی استفاده کنید که صافی کاغذی دارند و یا صافی‌هایشان تاریخ مصرف دارد.

در خصوص قهوه‌های فوری این منع مصرف وجود ندارد، چون این نوع از قهوه کاملاً چربی‌زدایی شده است و شما می‌توانید با خیال آسوده بر روی آن آب جوش بریزید. در مورد قهوه اسپرسو هم باید بدانید که این ذرات چرب در آن موجود است اما به مقدار بسیار کم.

نظرات شما

قالب ووکامرس