عصاره گیری قهوه اسپرسو

عصاره گیری قهوه اسپرسو

عصاره گیری اسپرسو

اسپرسو یکی از دوست داشتنی ترین و محبوب ترین نوشیدنی های دنیا است . نوشیدنی که در همه جای دنیا پیدا می شود و طرفدارن خودش را دارد .

اهمیت عصاره گیری مطلوب و صحیح به این دلیل است که ، ملیون ها نفر هرروزه روز خود را با نوشیدن اسپرسو شروع می کنند و همچنین این نوشیدنی پایه و بیس بسیاری از نوشیدنی های دیگر است .

اسپرسو به طور معمول ۳۰  سی سی قهوه است ، زمان عصاره گیری اسپرسو بین ۲۵  الی ۳۰ ثانیه می باشد .

عصاره گیری قهوه اسپرسو

هر یک شات اسپرسو حدود ۷ الی ۱۰  گرم قهوه احتیاج دارد که این رقم بنا بر غلظت دلخواه شما ، نوع قهوه مصرفی ، میزان آسیاب ، دمای آب و … قابل تغییر است .

زمانی که عصاره گیری را به خوبی یاد گرفتید با تغییر در این جزئیات ، امتحان و تجربه به بهترین دم آوری در اسپرسو برسید .

ابتدا پورتافیلتر دستگاه را چک کنید که خشک و خالی از پودر قهوه باشد زیر در نوشیدنی نهایی شما تاثیر خواهد گذاشت .

مقدار قهوه خودتون رو با درجه آسیاب مناسب داخل پورتافیلتر بریزید ( این مقادیر در کم ویا بیش عصاره گیری قهوه شما ، Over  و Under شدن قهوه تون تاثیر به سزایی خواهد داشت .

عصاره گیری قهوه اسپرسو

سپس سطح قهوه را صاف و آن را تمپ و یا فشرده سازی می کنیم تا هوا و حباب های موجود مابین ذرات قهوه از بین برود . سعی کنید لبه های پورتافیلتر تمیز و بدون هیچ قهوه ای باشد .

قبل از اینکه پرتافیلتر را به هدگروپ متصل کنید ، کمی آب از آن بگیرید تا دمای آب و فشار دستگاه یکسان شود و اگر ذرات قهوه ای از عصاره گیری قبلی باقی مانده باشد تخلیه شود .

اما همواره سعی کنید هدگروپ خود را با فرچه تمیز کنید تا تفاله های قهوه بر طعم اسپرسوهایتان اثر نگذارد .

پرتافیلتر را به هدگروپ وصل کرده و سریعا عصاره گیری را آغاز کنید . اگر بین وصل کردن پرتافیلتر تا زمان عصاره گیری فاصله بیوفتد ممکن است گرمای دستگاه و هد گروپ قهوه را بسوزاند .

عصاره گیری قهوه اسپرسو

قهوه آماده سرو شدن است .

بعد از این مراحل تفاله قهوه را از پرتافیلتر خارج کرده ، پرتافیلتر و هدگروپ را برای عصاره گیری بعدی تمیز کنید (  این کار برای حذف و پاک کردن هر گونه قهوه یا تفاله‌ ایست که به آن چسبیده باشد) .

و در آخر پرتافیلتر را برای گرم و تمیز ماندن تا عصاره گیری بعدی به هدگروپ ببندید .

 

قهوه سینگل اروجین single origin چیست ؟

چگونه با موکاپات قهوه دم کنیم ؟

مطالب مرتبط

نظرات شما

قالب ووکامرس