عوامل تاثیر گذار بر اسیدیته قهوه

دسته بندی ها :
عوامل تاثیر گذار بر اسیدیته قهوه

از بین تمام محصولات کشاورزی قهوه می تواند یکی از پیچیده ترین آن ها باشد حتی پیچیده تر از چای و قهوه. اما سیر سفر قهوه ( نوع دانه و روش کشت و روست کردن و دم آوری) می تواند به طور قابل توجه ای بر روی طعم قهوه تاثیرگذار باشد.


برخی از مردم قادر به نوشیدن قهوه نیستند زیرا معده آن ها آزار می دهد. آیا دلیل این امر اسدیته بودن قهوه است؟
از نظر مشخصات ph قهوه یک نوشیدنی کم اسیدته است و در دماهای مختلف ph ان بین ۴٫۵ تا ۶ متغیر است.(ph 7 خنثی می باشد). اکثر نوشیدنی های معمولی مثل نوشابه ، آب پرتغال و لیموناد به میزان قابل توجهی اسیده تر هستند.


قهوه دارای ترکیبات پیچیده بسیار زیادی است حتی پیچیده تر از شراب که شاید این امر باعث آزار معده باشد اما قهوه حاوی اجزای دیگری است گه به طور بالفوه برای روده انسان تحریک کننده است. با وجود تمام تحقیقات انجام شده ، هنوز هم چگونگی واکنش عناصر مختلف قهوه در بدن ما ناشناخته است.


اسیدیته موجود در قهوه با سطح pH آن ارتباط ندارد و در واقع از ph خوبی برخوردار است. اسیدیته یک قهوه تا حدودی ناشی از محل رشد دانه قهوه و بخش دیگری از آن تحت تاثیر نوع پروسس و روست قهوه می باشد. قهوه هایی که در ارتفاعات بالاتر و در خاک های آتشفشانی رشد می کنند ، اسیدیته بیشتری دارند و به طور کلی دارای ارزش بیشتری هستند. دانه برزیل ، پرو ، کنیا و اتیوپی در این گروه قرار می گیرند. قهوه هایی که اسیدیته کمتری دارند ، مانند سوماترا ، در ارتفاعات پایین تری رشد می کنند.

میزان روست نیز در اندازه اسیدیته قهوه تاثیر بسزایی دارد هر چه میزان روست قهوه بیشتر باشد میزان اسیدیته آن پایین تر است. به عنوان مثال یک قهوه با روست دارک اسیدیته پایین تری نسبت به یک قهوه با رست لایت دارد. و همچنین قهوه با اسیده پایین تر ( روست دارک تر ) دارای کافئین کمتر نیز می باشد.

در انتها روش دم آوری قهوه نیز در میزان اسیدیته آن نیز تاثیر دارد. دم آوری سرد قهوه یکی از روش های کاهش اسیدیته آن است.

بنابراین اگر اسیدیته قهوه شنا را اذیت می کند می توانید از قهوه هایی با روست دارک بیشتر استفاده نمایید یا از روش های دم آوری سرد استفاده کنید.

مطالب مرتبط

نظرات شما