قهوه اسپشیالیتی چیست ؟

دسته بندی ها :
قهوه اسپشیالیتی چیست ؟

قهوه اسپشیالیتی چیست ؟

قهوه اسپشیالیتی : کی و چگونه مفهوم «تک خاستگاه» وارد فرهنگ اصطلاحات قهوه شد؟

علاقمندی به قهوه تک خاستگاه تحت ‌تاثیر رشد کافه ‌های تخصصی و به ‌کارگیری روش‌های دستی دم کردن قهوه بوده است .

برخلاف تصور  که قهوه اسپشیالیتی به تازگی در کافی شاپ ­ها و میان قهوه دوستان باب شده است، اصطلاح قهوه اسپشیالیتی برای اولین بار در دهه ۷۰ میلادی در مجله تخصصی بازرگانی چای و قهوه ، بعد از اینکه  اولین کافی شاپ استارباکس تاسیس شد ، استفاده شد .

قهوه اسپشیالیتی

بنا به گفته سازمان قهوه اسپشال آمریکا (SCAA ) ، به دان قهوه ای اسپشیالیتی گفته می شود که بر اساس معیار­ها و امتیاز­های اختصاص یافته شده نمره ای بالاتر از ۸۰ از ۱۰۰ را به دست آورد .

چگونگی نمره دهی به دان قهوه

مهمترین موضوع دست چین کردن و تفکیک  دان­ه های قهوه و جداسازی آنها از یکدیگر برای رده بندی  دان های اسپشیالیتی می باشد.  اصولا نحوه امتیاز دهی به دان ها در سازمان های مربوطه یکسان است . که دارای ۲ مرحله می باشد  :

۱ – شامل دان سبز قهوه  ( قبل از رست )

۲ –  پس از رست دان قهوه

دان قهوه اسپشیالیتی باید عاری از نواقص و ایراد باشد بدین صورت که دان ها سیاه نباشند ، اندازه دان در برابر دیگر دان ها یکدست باشد ، رنگ پریدگی و یا زردی بیش از حد نداشته باشد و همچنین از آفت زدگی در امان باشد .

قهوه اسپشیالیتی

در مجموع قهوه اسپشیالیتی قهوه ای است  که تمامی آزمایش ها و شرایط گذراندن  مسیر طولانی از درخت قهوه تا فنجان  را گذرانده است . به طور تخصصی قهوه ای که به صورت صحیح نگه داری شده است را تعریف می کنیم  که در آب و هوای ناحیه ای خاص ، دانه هایی را تولید میکند که پروفایل طعم و بوی منحصر به فردی دارد که با توجه به این موضوع دانه های قهوه اسپشیالیتی همیشه به بهترین نحو آماده ، به صورت بسیار تازه رست شده و به صورت مناسب و درست دم شده باشد .

اولین فنجان قهوه اسپشیالیتی سفر طعمی بی نظیری را از طعم های عسل، کارامل، شکلات تا طعم‌های گلی مثل رز و یاسمین و…. را می گشاید .

نویسنده : زهره مزینانی

مطالب مرتبط

نظرات شما